Počet návštevníkov:

Flag Counter

rok 2016

Archív » rok 2016

 • esc-logo-sk.png

  Čo je európsky zbor solidarity?

  7.12.2016

  Európsky zbor solidarity je nová iniciatíva Európskej únie, ktorá poskytuje mladým ľuďom príležitosť vykonávať dobrovoľnícku prácu alebo pracovať vo svojej vlastnej krajine či v zahraničí na projektoch, z ktorých majú prospech komunity a ľudia v celej Európe.

 • eu_solid_corps.jpg

  Mladí ľudia, využite nové príležitosti a ovplyvnite pozitívne svet okolo vás!

  07.12.2016

  Od dnešného dňa budú mať mladí ľudia vo veku od 18 do 30 rokov možnosť získať nové príležitosti, vďaka ktorým získajú nenahraditeľné skúsenosti a cenné zručnosti pre začiatok svojej pracovnej kariéry a to vďaka Európskemu zboru solidarity.

 • youth[1].jpg

  Program Euroscola 2017

  27.11.2016

  Program Euroscola je výnimočnou príležitosťou pre študentov stredných škôl zažiť európsku spoluprácu a rozhodovanie na vlastnej koži. Študenti stredných škôl zo všetkých členských krajín Európskej únie majú možnosť stať sa na jeden deň poslancom Európskeho parlamentu. Program funguje od roku 1990 a  ročne sa pracovných dní Euroscola v Štrasburgu zúčastní asi 10 000 mladých ľudí z Európy. 

 • predseda-ep-schulz.jpg

  Martin Schulz sa nebude uchádzať o znovuzvolenie za predsedu EP

  26.11.2016

  V priebehu posledných mesiacov dochádzalo k mnohým špekuláciam o mojej budúcnosti. Teraz som urobil toto rozhodnutie. Nebudem kandidovať na tretie obdobie vo funkcii predsedu Európskeho parlamentu. Budúci rok budem kandidovať do nemeckého Bundestagu...‟ vyhlásil Martin Schulz pred zástupcami médií vo štvrtok ráno (24.11.2016).

 • vaw_web.jpg

  Už je toho dosť!

  25.11.2016

  V súčasnosti každá tretia žena v EÚ zažila počas svojho života určitú formu rodovo motivovaného násilia. Nemôžeme ignorovať obrovské následky, ktoré toto násilie spôsobuje rodinám, komunitám a spoločnosti. Preto dnes, pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti násiliu páchanému na ženách, hovoríme: Už je toho dosť.

   

 • doktor.jpg

  Komisia a OECD zverejnili správu o zdravotnej starostlivosti Európanov

  23.11.2016

  Európska komisia a organizácia OECD dnes spoločne uverejnili správu „Stručný pohľad na zdravie: Európa 2016“, ktorá obsahuje údaje o výzvach ako aj závery o zdravotnej starostlivosti v EÚ.

   

 • antibiotika_web.jpg

  Pozor na nesprávne užívanie antibiotík, pri prechladnutí a chrípke sú neúčinné

  19.11.2016

  18. novembra si pripomíname Európsky deň zvyšovania povedomia o antibiotikách. Prečo práve zlá informovanosť o užívaní antibiotík môže byť mimoriadne nebezpečná?

 • 1[3].jpg

  Stredoškoláci, zapojte sa do súťaže o najlepšiu esej

  Zaujímajú ťa európske témy? Rozmýšľaš, že sa po strednej začneš uberať týmto smerom, študovať napríklad politológiu alebo verejnú správu? Do konca januára budúceho roka (31.01.2017) sa môžeš zapojiť do študentskej súťaže o najlepšiu esej a vyhrať super ceny.

 • velvet_revolution.jpg

  Zápas o demokraciu v roku 1989 neskončil

  19.11.2016

  Pred 27 rokmi zaplnili námestia po celom Československu státisíce ľudí túžiacich po živote v slobode a demokracii. Hodnoty, ktoré sme si vtedy ťažko vydobyli späť, sú dnes opäť spochybňované.

  Komentár Dušana Chreneka

 • 1[2].jpg

  Ženy dostávajú o dva platy menej ako muži. Komentár Dušana Chreneka

  05.11.2016

  Ak by priemerný európsky muž prestal ku koncu októbra pracovať, zarobil by v tomto roku rovnako ako priemerná európska žena, ktorá bude pracovať do 31. decembra. To nie je vtip. Ženy v Európe majú priemernú hodinovú mzdu o 16,7 percenta nižšiu ako muži, čo ich oberá o značné peniaze. Je to akoby 16 percent roka pracovali zadarmo. Na Slovensku je rozdiel v hodinovej mzde ešte väčší ako priemer EÚ – až 19,7 percenta.

 • mapa_udp.png

  Nové informačné weby pre mestá a obce

  19.10.2016  

  Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku prináša dve webové stránky, ktoré uľahčia mestám a obciam prístup k informáciám o dokumentoch EÚ týkajúcich sa ich agendy, ako aj o finančných nástrojoch, ktoré môžu mestá a obce využiť pri realizácii svojich projektov. Ide o nástroje One-stop-shop for Urban a Urban Data Platform.

 • eu_flag_0.jpg

  Kto vládne v Bruseli? Rozhodovanie a transparentnosť v európskych inštitúciách

  V pondelok 17. októbra sa v priestoroch Európskeho informačného centra uskutoční prednáška a diskusia s bývalým komisárom EÚ pre zamestnanosť, sociálne veci a inkluzívnosť, pánom László Andorom. Témou diskusie, ktorú moderuje bývalá ministerka financií SR, pani Brigita Schmögnerová, budú transparentnosť a rozhodovacie procesy v inštitúciách Európskej únie.

 • open_days_2016.png

  Jeseň patrí regiónom

  08.10.2016

  V Bruseli sa v októbri 2016 uskutoční už 14. ročník najväčšieho podujatia o regiónoch - OPEN DAYS. Na organizácii tejto významnej udalosti sa podiaľa Výbor regiónov spoločne s Európskou komisiou. Celoeurópske podujatie zahŕňa zhruba 100 seminárov či diskusií. Na Slovensku sa do OPEN DAYS zapoja mestá Bratislava a Prešov.

 • start-up-photo.jpg

  Start-up Youth Day

  03.10.2016

  Informačná kancelária Európskeho parlamentu v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom pripravujú dňa 24.10.2016 diskusné podujatie s názvom - „Start - up Youth Day“ pre študentov stredných škôl.

 • mustang.png

  Slávnostné premietanie filmu Mustang pri príležitosti 10. výročia filmovej ceny LUX

  03.10.2016

  Pozývame Vás na slávnostné premietanie filmu MUSTANG pri príležitosti 10. výročia filmovej ceny LUX, ktoré sa bude konať v pondelok 10. októbra 2016 v priestoroch ArtKino Metro v Trenčíne. Film bude premietaný súčasne v 28 krajinách a v 24 jazykoch.  Film MUSTANG zíslal cenu LUX Európskeho parlamentu za rok 2015 a bol nominovaný na cenu Oscar v roku 2015 za najlepší cudzojazyčný film.

 • ministri_obchodu.png

  Obchodné dohody potrebujeme

  03.10.2016

  Ak chce Európa v dnešnom globalizovanom svete obstáť, potrebuje pri obchodovaní so svetom odstrániť zbytočné prekážky a zároveň posilniť ochranu svojich spotrebiteľov a firiem. Dosiahnuť to môžeme aj vďaka vybalansovaným obchodným dohodám s ďalšími ekonomickými veľmocami.

  Komentár Dušana Chreneka

 • state_ep_vieuw_web.jpg

  Prejav o stave Únie 2016

  19.09.2016

  14. septembra 2016 predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vystúpil na pôde Európskeho parlamentu so svojím výročným prejavom o stave Európskej únie, počas ktorého uviedol hlavné priority Komisie na ďalších 12 mesiacov. 

 • emisie--ut.jpg

  Emisie automobilov: Vyšetrovanie EP v polčase

  14.09.2016

  Parlamentom vedené vyšetrovanie obvinení z podvodného merania automobilových emisií potrebuje urýchlene prístup k ďalším informáciám Európskej komisie, uvádza sa v nelegislatívnom uznesení, ktoré v utorok schválili poslanci. Vyšetrovací výbor pre meranie emisií v automobilovom priemysle (EMIS) očakáva od EK v polovici svojho mandátu dokumenty o emisných meraniach a detailoch práce expertných skupín v oblasti postupov typového schvaľovania vozidiel. Konečná správa výboru sa očakáva do jari 2017.

 • edj_2016_web.jpg

  Európsky deň jazykov 2016 v Bratislave a Košiciach

  10.09.2016

  Posledný septembrový týždeň sa na mnohých miestach Slovenska začne oslavou Európskeho dňa jazykov. V pondelok 26. septembra sa aj Hviezdoslavovo námestie v Bratislave a v stredu 28. septembra Dolná brána v Košiciach ponoria do rôznojazyčného štebotu žiakov a študentov škôl z celého regiónu.

 • minca.jpg

  Slávnostné odovzdávanie Ceny európskeho občana 2016

  14.09.2016

  V piatok 30. septembra sa v Dunajskej Strede uskutoční slávnostné odovzdávanie Ceny európskeho občana. Ocenenie za rok 2016 prevezmú zástupcovia organizácie Csemadok.

 • Mudra-ikona[1].jpg

  Program obnovy dediny 2017

  06.09.2016

  Podávanie žiadostí o poskytnutie podpory formou dotácie z Environmentálneho fondu je spustené.

 • artis-pabriks.jpg

  CETA: Ak chcú ľudia silnejšie záruky, tak im ich dajme, tvrdí spravodajca Artis Pabriks

  06.09.2016

  Komplexná dohoda o hospodárskej a obchodnej spolupráci (CETA), ktorú EÚ vyjednala s Kanadou, vyvoláva protichodné reakcie. Do platnosti však vstúpi až potom, ako ju schvália členské štáty, ich národné parlamenty a takisto aj Európsky parlament. Poslanci o nej diskutovali 31. augusta. Pri tejto príležitosti sme oslovili spravodajcu Artisa Pabriksa (EPP, Lotyšsko), ktorý má na starosti vypracovanie parlamentného stanoviska.

  Načo potrebujeme túto dohodu? Prinesie Európanom reálny úžitok? Aké nástrahy môže so sebou priniesť?

 • sk_predsednictvo.png

  Slovenské predsedníctvo pod drobnohľadom: Ministri predstavili priority výborom EP

  06.09.2016

  Slovenskí ministri postupne predstavujú priority slovenského predsedníctva v Rade (ministrov) EÚ na pôde jednotlivých výborov Európskeho parlamentu. Diskusie niektorých ministrov s poslancami prebehli v júli a v auguste, ďalšie sa uskutočnili začiatkom septembra.

 • cd_ilustrak_web_0.jpg

  Dialóg s občanmi o Európe

  15.9.2016

  Pozývame vás na verejnú diskusiu o aktuálnych európskych témach „Dialóg s občanmi o Európe“ s Tiborom Navracsicsom, komisárom pre vzdelávanie, kultúru, mládež a šport a Petrom Plavčanom, ministrom školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky. Diskusia sa uskutoční 10. septembra 2016 o 15:00 v Historickej radnici na Hlavnej ulici 59 v Košiciach.

 • sou_banner_555x325.jpg

  Stav Únie 2016

  06.09.2016

  V stredu 14. septembra 2016 predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker prednesie v Európskom parlamente prejav o stave Únie.Predseda Juncker zhodnotí výsledky dosiahnuté za posledný rok a predstaví priority na nasledujúci rok. Predseda bude takisto hovoriť o tom, ako bude Komisia riešiť najnaliehavejšie výzvy, ktorým čelí Európska únia.Po prejave bude nasledovať rozprava v pléne. Prejav o stave Únie je tradične východiskovým bodom dialógu s Parlamentom a Radou, ako sa stanovuje v Lisabonskej zmluve, na prípravu pracovného programu Komisie na rok 2017.

 • sou_banner_2016_0.jpg

  14. septembra prednesie Juncker svoj tradičný prejav o stave Únie

  18.08.2016

  V stredu 14. septembra 2016 prednesie predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker na pôde Európskeho parlamentu (EP) svoj tradičný prejav o stave Únie. 

 • Letný kvíz k slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ Zapojte sa a vyhrajte 3 ruksaky plné prekvapení! Každá otázka má jednu správnu odpoveď.

  • Letný kvíz k slovenskému predsedníctvu v Rade EÚ

   Zapojte sa a vyhrajte 3 ruksaky plné prekvapení! Každá otázka má jednu správnu odpoveď.
 • logo_EK SK[24].jpg

  TK: Európske diskusie opäť na Agrokomplexe

  16.8.2016

  Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku nebude chýbať ani na  43. ročníku medzinárodnej poľnohospodárskej a potravinárskej výstavy Agrokomplex,  ktorá sa uskutoční 18. – 21. augusta 2016 v Nitre.

 • beactive.png

  Zaregistrujte svoje podujatie do Európskeho týždňa športu 2016

  5.8.2016

  Ak ste organizátor športových aktivít a máte záujem zapojiť svoje podujatia do Európskeho týždňa športu, ktorý bude prebiehať od 10. do 17. septembra 2016, neváhajte a registrujte sa už dnes.

 • interreg (1).png

  Prvá výzva na predkladanie žiadostí o poskytnutie finančného príspevku v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko

  4.8.2016

  Úrad vlády Maďarska ako Riadiaci orgán Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko v spolupráci s Ministerstvom pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky ako Národným orgánom v Slovenskej republike vyhlasujú prvú výzvu na predkladanie Žiadostí o poskytnutie finančného príspevku v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko.

 • julian_king_web.jpg

  Nový britský eurokomisár Julian King by mal byť zodpovedný za bezpečnostnú úniu

  Julian King a predseda EK Juncker

  2.8.2016

  Ešte 11. júla 2016 predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker oznámil, že na poste bývalého britského eurokomisára Jonathana Hilla, ktorý odstúpil v reakcii na referendum o vystúpení Británie z EÚ, vymenuje jeho krajana Juliana Kinga. Juncker 2. augusta 2016 oficiálne oznámil, že novému komisárovi chce priradiť agendu bezpečnosti, ktorá zahŕňa aj boj proti terorizmu, organizovanej trestnej činnosti a počítačovej kriminalite.

 • europa_nostra.png

  Odštaroval ďalší ročník súťaže Europa Nostra 2017

  1.8.2016

  Do 1. októbra 2016 môžete prihlásiť seba alebo svoj projekt do významnej Ceny EÚ za kultúrne dedičstvo. Ide o ocenenie, ktoré organizuje paneurópska federácia mimovládnych a neziskových organizácií v oblasti kultúrneho dedičstva s názvom Europa Nostra v spolupráci s Európskou komisiou. Ocenenia sa rozdávajú v štyroch kategóriách: najlepšie projekty z oblasti pamiatkovej ochrany; výskumu; služby jednotlivcov a organizácií; vzdelávania a príprava ako aj zvyšovania povedomia.

 • turecko.jpg

  EÚ sleduje s obavami vývoj v Turecku

   26.7.2016 

  Vyhlásenie vysokej predstaviteľky a podpredsedníčky Európskej komisie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federicy Mogheriniovej a Johannesa Hahna, komisára pre európsku susedskú politiku a rokovania o rozšírení, k vyhláseniu výnimočného stavu v Turecku.

 • EU-flag-1200.jpg

  Ďalšie teroristické útoky vo Francúzsku

  15.7.2016

  Po ďalšom krutom a bezohľadnom útoku na nevinných ľudí, paradoxne oslavujúcich slobodu, rovnosť a bratstvo vo francúzskom Nice , vydala Európska komisia takého stanovisko:

 • logo_EK SK[23].jpg

  TS: Svetový deň populácie

  11.7.2016

  Už 27 rokov si 11. júla pripomíname Svetový deň populácie. V tento deň ešte v roku 1987 dosiahol počet obyvateľov Zeme 5 miliárd.
  Čo sa týka populácie Európskej únie, na začiatku tohto roka mala viac ako 510 miliónov obyvateľov, čo je nárast približne o dva milióny v porovnaní so začiatkom roka 2015
 • logo_ce-sk-pantone-hr (1)[3].jpg

  TS: Komisia navrhuje nové pravidlá na lepšiu ochranu detí v cezhraničných konaniach v rodinnoprávnych veciach.

  30.6.2016

  Európska komisia dnes navrhuje zlepšenia pravidiel EÚ, ktoré ochraňujú deti v kontexte cezhraničných sporov týkajúcich sa rodičovských práv a povinností v súvislosti so starostlivosťou o dieťa, stykom s dieťaťom a s únosmi detí.

 • logo_ce-sk-pantone-hr (1)[2].jpg

  TS: Návrh rozpočtu EÚ na rok 2017: Komisia predkladá návrh rozpočtu zameraný na priority – rast, zamestnanosť a rozhodnú reakciu na utečeneckú krízu

  30.6.2016

  Komisia dnes predložila návrh rozpočtu EÚ na rok 2017 vo výške 134,9 miliardy EUR rozpočtových prostriedkov na platby so zameraním na dve hlavné politické priority v Európe: podporu prebiehajúceho oživenia európskeho hospodárstva a riešenie bezpečnostných a humanitárnych výziev v našom susedstve. Zvýšené finančné prostriedky sú určené na investície do rastu, zamestnanosti a konkurencieschopnosti v Európskej únii a na zabezpečenie potrebných zdrojov na ochranu vonkajších hraníc EÚ, posilnenie bezpečnosti v rámci Únie aj mimo nej, poskytnutie podpory na prijímanie a integráciu utečencov a na riešenie základných príčin migrácie v krajinách ich pôvodu a tranzitu.

 • logo_ce-sk-pantone-hr (1)[1].jpg

  Európska komisia na oficiálnej návšteve Slovenska

  30.6.2016

  Pri príležitosti oficiálneho začiatku slovenského predsedníctva v Rade Európskej únie pricestujú na Slovensko najvyšší predstavitelia Európskej komisie.

   „Stretnutia predsedu Európskej komisie Jeana-Claudea Junckera a ostatných komisárov s vrcholnými slovenskými predstaviteľmi odštartujú slovenské predsedníctvo v Rade Európskej únie. Celá návšteva má za cieľ dobre nastaviť spoluprácu slovenského predsedníctva a Európskej komisie na najbližších šesť mesiacov. Verím, že túto prvú výzvu vynikajúco zvládneme a Slovensko bude skvelým kormidelníkom v Rade Európskej únie.” hovorí Dušan Chrenek, vedúci Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

 • logo_EK SK[22].jpg

  TS: Komisia vyzýva na obnovený záväzok v oblasti integrácie Rómov

  28.6.2016

  Komisia dnes prijala svoju výročnú správu o integrácii Rómov.

  Tohtoročné hodnotenie poskytuje po prvýkrát prehľad opatrení, ktoré sa zaviedli v členských štátoch v nadväznosti na odporúčania Rady o účinných opatreniach na integráciu Rómov v členských štátoch z roku 2013, ktoré vyžadovali, aby členské štáty vypracovali vnútroštátne stratégie integrácie Rómov na podporu prístupu Rómov k vzdelaniu, zamestnaniu, zdravotnej starostlivosti a bývaniu.

 • norway.jpg

  Tlačová správa: Regionálna Inovačná Agentúra začala realizovať projekt "Ukrajina a Slovensko očami mládeže"

  27.6.2016

  Projekt s názvom "Ukrajina a Slovensko očami mládeže" začala R.I.A. realizovať začiatkom júna 2016. Projejkt je financovaný z Nórskeho finančného mechanizmu a spolufinancovaný zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. 

   

 • hill.jpg

  Vyhlásenie o rozhodnutí lorda Hilla vzdať sa funkcie eurokomisára

  Jonathan Hill

  27.6.2016

  Komisár lord Hill, zodpovedný za finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov, informoval predsedu Európskej Komisie J.-C. Junckera o svojom rozhodnutí vzdať sa funkcie európskeho komisára.

 • maros sefcovic.png

  Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič k výsledku referenda vo Veľkej Británii

  24.6.2016

  Slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič: ,,Určite ide o jeden z najčernejších dní v histórii Európskej únie, ktorý bude mať ďalekosiahle dôsledky, nielen pre Veľkú Britániu, ale aj pre dvadsať sedem ostatných členských štátov – ako bude Európska únia v novom formáte fungovať. Výsledok referenda však treba rešpektovať, aj keď ide o veľký zásah do budúcnosti Európskej únie. 

 • uk-eu-flag-istock-thinkstock-web.jpg

  Spoločné vyhlásenie lídrov EÚ k výsledkom britského referenda

  Foto©istock/Thinkstock

  24.6.2016

  Spoločné vyhlásenie Martina Schulza, predsedu Európskeho parlamentu, Donalda Tuska, predsedu Európskej rady, Marka Rutteho, predsedu vlády krajiny na čele rotujúceho predsedníctva v Rade EÚ, a Jeana-Claudea Junckera, predsedu Európskej komisie, k výsledkom referenda v Spojenom kráľovstve.

 • logo_EK SK[20].jpg

  TS: Maroš Šefčovič povedie s Michaelom Bloombergom Globálny dohovor primátorov a starostov miest o klíme a energetike

  22.6.2016

  Európska komisia ohlásila vznik novej celosvetovej platformy pre mestá a obce – Globálneho dohovoru primátorov a starostov, ktorej cieľom je vytvárať v mestách a obciach podmienky pre postupné znižovanie emisií CO2 a boj proti klimatickým zmenám.  Jedným z dvoch predsedov sa stal slovenský eurokomisár a podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý bude Globálnemu dohovoru predsedať spoločne s bývalým primátorom New Yorku a súčasným osobitným vyslancom OSN pre mestá a klimatické zmeny Michaelom Bloombergom.

 • logo_EK SK[21].jpg

  TS: Schválenie Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže

  22.6.2016

  Európsky parlament, Rada EÚ a Komisia dosiahli dohodu o zriadení Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže. Dohodu schválila Rada EÚ na návrh Komisie.

 • logo_EK SK[19].jpg

  TS: Historické spojenie Šefčoviča s pilotom solárneho lietadla počas preletu Atlantiku

  21.6.2016

  Včera v ranných hodinách vyštartovalo z letiska JFK v New Yorku solárne lietadlo Solar Impulse na svoj prvý historický prelet cez Atlantický oceán.  Lietadlo je výlučne poháňané slnečnou energiou. Pristátie je naplánované po  90 až 110 hodinách letu v španielskej Seville. Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič sa dnes počas letu videokonferenčne spojí s pilotom lietadla – autorom myšlienky a priekopníkom nových technológií Bertrandom Piccardom.

 • shutterstock-58483366_0.jpg

  Vzdelávanie na Slovensku potrebuje zásadné reformy a dodatočné investície

  21.6.2016

  Podľa hodnotenia Európskej komisie je systém vzdelávania na Slovensku nedostatočne nastavený na zvyšovanie hospodárskeho potenciálu krajiny. Výsledky slovenských žiakov v oblasti vzdelávania sú v medzinárodných porovnaniach podpriemerné a vykazujú zhoršujúci sa trend.

 • logo_EK SK[18].jpg

  TS: Komisia prijíma druhé odporúčanie, v ktorom určuje opatrenia na obnovu presunov do Grécka podľa dublinského nariadenia

  15.6.2016

  Komisia dnes prijala druhé odporúčanie týkajúce sa konkrétnych opatrení, ktoré Grécko musí prijať, aby mohlo plne vykonávať normy EÚ uplatniteľné na azyl, a lepšie tak zvládalo utečeneckú krízu.

 • logo_EK SK[17].jpg

  TS: 31 rokov Schengenu

  14. júna 2016, si pripomíname 31. výročie vzniku schengenského priestoru voľného pohybu. Slovensko sa jeho súčasťou stalo v roku 2007.
  Schengenský priestor znamená voľný pohyb osôb bez hraničných kontrol medzi štátmi, ktoré sú jeho súčasťou.
 • Marianne-Thyssen-.jpg

  Ako nepremrhať talenty

  9.6.2016

  V dôsledku technologického pokroku a globalizácie sa na celom svete mení spôsob, akým žijeme, učíme sa, pracujeme a podnikáme.

 • logo_ce-sk-pantone-hr (1).jpg

  TS: Podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Jednotný digitálny trh Andrus Ansip na oficiálnej návšteve Slovenska

  8.6.2016

  Vo štvrtok 9. júna 2016 navštívi Slovensko podpredseda Európskej komisie zodpovedný za Jednotný digitálny trh Andrus Ansip.

  Cieľom tejto návštevy je diskusia o programe nadchádzajúceho predsedníctva Slovenska v Rade EÚ v oblasti budovania Jednotného digitálneho trhu. Realizácia Stratégie jednotného digitálneho trhu je v polovici a zostávajúce iniciatívy majú byť predložené do konca tohto roka.

 • eslovensko.png

  Fotosúťaž Európske Slovensko - #EuropskeSlovensko

  06.06.2016

  Zapojte sa do fotografickej súťaže na Instagrame a Facebooku

  Pri príležitosti blížiaceho sa predsedníctva Slovenska v Rade EÚ sme si pre Vás pripravili fotografickú súťaž na Instagrame a Facebooku.
  Zapojiť sa môžete pridaním hashtagu #EuropskeSlovensko k Vašim fotografiám Slovenska.

 • logo_EK SK[16].jpg

  TS: Európska agenda pre kolaboratívne hospodárstvo

  2.6.2016

  Európska komisia dnes predložila usmernenia, ktorých cieľom je podporiť spotrebiteľov, podniky a verejné orgány v tom, aby sa s dôverou zapojili do kolaboratívneho hospodárstva.

  Tieto nové obchodné modely môžu významnou mierou prispievať k tvorbe pracovných miest a hospodárskemu rastu v Európskej únii, ak sa podporia a rozvinú zodpovedným spôsobom. 

 • logo_EK SK[15].jpg

  TS: Investičný plán pre Európu: Európsky fond pre strategické investície sa bude po úspešnom prvom roku naďalej využívať

  1.6.2016

  Rok po tom, ako bol vytvorený Európsky fond pre strategické investície (EFSI), Komisia skúma, čo v investičnom pláne fungovalo dobre, čo sa dá zdokonaliť a ako ďalej napredovať.

  Osemnásť mesiacov po tom, ako predseda Jean-Claude Juncker odštartoval Investičný plán pre Európu, a rok po vytvorení Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI), Komisia bilancuje doterajšie výsledky. Komisia sa dnes delí o získané skúsenosti a predkladá jasné návrhy s cieľom zaistiť ambicióznu budúcnosť fondu EFSI.

 • logo_EK SK[14].jpg

  Komisia žiada BULHARSKO, LITVU, LOTYŠSKO, MAĎARSKO a SLOVENSKO, aby dodržiavali pravidlá EÚ týkajúce sa nadobúdania poľnohospodárskej pôdy

  26.5.2016

  Európska komisia oficiálne požiadala Bulharsko, Litvu, Lotyšsko, Maďarsko a Slovensko, aby zmenili právne predpisy týkajúce sa nadobúdania poľnohospodárskej pôdy z dôvodu, že porušujú voľný pohyb kapitálu a slobodu usadiť sa.

 • mladyeuropan2016.jpg

  Poznáme víťazov vedomostnej súťaže "Mladý Európan 2016

  27.5.2016

  Dňa 25.mája sa v Tatrách uskutočnilo finále 11. ročníka vedomostnej súťaže "Mladý Európan". Víťazi si hodnotné ceny v podobe študijno-informačnej návštevy inštitúcií Európskej únie v Bruseli, laptopov, či tabletov prevzali od podpredsedu Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroša Šefčoviča.

 • financie_kalkulacka (1).jpg

  Európska komisia zverejnila hospodárske odporúčania pre členské štáty

  19.5.2016

  Členské štáty dosahujú pokrok pri realizácií reforiem a riešení makroekonomických nerovnováh, ale v záujme konsolidácie obnovy Európy treba urobiť viac. Slovensko by sa podľa EK malo v tomto roku venovať štrukturálnemu deficitu, nákladovej efektívnosti zdravotníctva, daňovej disciplíne, zamestnanosti, vzdelávaniu; ako aj verejnému obstarávaniu, modernizácii verejnej správy, súdnictvu a podnikateľskému prostrediu.

 • health_transparency.jpg

  Transparentnosť má pre zdravotníctvo kľúčový význam

  16.5.2016

  Zavedenie a zverejnenie kritérií a ich vyhodnotenia pri prideľovaní zmlúv poskytovateľom zo strany zdravotných poisťovní je najdôležitejšie opatrenie, ktoré by v boji proti neefektívnosti a klientelizmu v zdravotníctve mal minister zdravotníctva prijať ako prvé. Vyplýva to z prieskumu 16 predstaviteľov štátneho, súkromného a neziskového sektora venujúceho sa reforme zdravotníctva na Slovensku.

 • value_for_money.jpg

  Vyššia hodnota za verejné peniaze a kvalitnejšia štátna administratíva

  16.5.2016

  Podľa hodnotenia Európskej komisie vykazuje Slovensko nedostatky vo verejnej správe, ktoré poškodzujú podnikateľské a investičné prostredie, ako aj efektívne rozdeľovanie verejných zdrojov. Komisia, ale aj OECD, poukazujú najmä na nedostatok strategickej koordinácie medzi rezortmi, nedostatočné analyzovanie a vyhodnocovanie politík, strategických cieľov a verejných výdavkov, ako aj slabé dopadové štúdie v oblasti legislatívy a regulácie.

 • logo_EK SK[12].jpg

  Predseda Komisie Juncker vymenoval prvého osobitného vyslanca pre presadzovanie slobody náboženského vyznania alebo viery mimo Európskej únie

  6.5.2016

  Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker dnes vo Vatikáne vymenoval prvého osobitného vyslanca pre presadzovanie slobody náboženského vyznania alebo viery mimo Európskej únie.

 • logo_EK SK[11].jpg

  Pozvánka na pracovnú návštevu novinárov v európskych inštitúciách

  4.5.2016

  Zastúenie Európskej komisie na Slovensku Vás srdečne pozýva na
  Pracovnú návštevu novinárov v európskych inštitúciách
  25.  - 27. mája 2016 v Bruseli

 • logo_EK SK[10].jpg

  Dvanásť rokov v prvej lige – Slovensko v EÚ

  1.5.2016

  Už po dvanásty krát oslávi prvého mája Slovensko okrem sviatku práce aj výročie svojho vstupu do Európskej únie. 1. mája 2004 sme sa spolu s ďalšími deviatimi štátmi stali pevnou súčasťou Európskej únie – spoločenstva, ktoré je založené na hodnotách ako sú sloboda, demokracia, solidarita a ľudská dôstojnosť.

   

 • logo-eu-s-odkazom-na-erdf-velke.jpg

  Súťaž - Ako pomohli eurofondy môjmu mestu 2016

  29.4.2016

  Úrad vlády Slovenskej republiky, odbor informovanosti a publicity, v spolupráci so Zastúpením Európskej Komisie v SR  vyhlasuje súťaž s názvom Ako pomohli eurofondy môjmu mestu 2016. Súťaž je určená študentom stredných a vysokých škôl Slovenskej republiky a svojím obsahom je zameraná na už uskutočnenú pomoc z prostriedkov Európskej únie. Úlohou autorov teda bude  audiovizuálne spracovať finančnú pomoc zo štrukturálnych fondov Európskej únie v regiónoch.  Cieľom súťaže je aj podporiť tvorivosť a originalitu mladých ľudí, vytvoriť pre nich možnosť na prezentáciu svojich schopností, talentu, ale aj mesta či regiónu, z ktorého pochádzajú, kde bývajú, študujú a pod. 

 • majáles.jpg

  Zastúpenie Európskej komisie opäť na Bratislavskom majálese

  29.4.2016

  Zastúpenie Európskej komisie na Slovensku sa aj tento rok podieľa na organizácii obľúbeného mestského festivalu Bratislavský majáles. V poradí deviaty ročník tohto podujatia sa uskutoční od 5. do 7. mája 2016 na Tyršovom nábreží na petržalskej strane Dunaja. 

 • logo_EK SK[8].jpg

  26. apríl: Svetový deň duševného vlastníctva

  Pri príležitosti Svetového dňa duševného vlastníctva, ktorý si pripomíname každoročne 26. apríla a ktorý slúži na podporu diskusie o úlohe duševného vlastníctva pri podpore inovácií a kreativity vydáva štatistický úrad Európskej únie - Eurostat aktuálne údaje o počte  žiadostí o ochrannú známku.

 • logo_EK SK[7].jpg

  Ochrana európskych spotrebiteľov: na prvých miestach v zozname nebezpečných výrobkov odhalených v priebehu roku 2015 sú hračky a oblečenie

  Brusel 25. apríl 2016

   Európska komisia dnes zverejnila nové údaje, z ktorých vyplýva, že v roku 2015 sa predmetom celoeurópskeho varovania stalo vyše 2 000 nebezpečných výrobkov. Kľúčovou výzvou je zvyšujúci sa podiel výrobkov kúpených online z krajín mimo EÚ.

 • logo_EK SK[6].jpg

  Slovenský pracovný trh potrebuje pružnejšiu imigračnú politiku

  21.4.2016

  Na Slovensku už niekoľko rokov klesá nezamestnanosť a rastie počet voľných pracovných miest. Zamestnávatelia začínajú pociťovať nedostatok voľnej pracovnej sily a čoraz častejšie vyhľadávajú pracovníkov v zahraničí. V dôsledku starnutia obyvateľstva sa tento trend ešte zosilní. Účastníci spoločného seminára Zastúpenia Európskej komisie v SR a inštitútu INEKO preto diskutovali o potrebných zmenách v imigračnej politike, aby dokázala pružne reagovať na dopyt zamestnávateľov.

   

 • zemegula.png

  Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič podpíše v mene Európskej únie klimatickú dohodu

  21.4.2016

  Podpredseda Európskej komisie pre Energetickú úniu Maroš Šefčovič, ktorý je slovenským eurokomisárom v Európskej únii, podpíše zajtra v mene Európskej únie historickú dohodu Organizácie spojených národov o boji proti klimatickým zmenám, ktorú sa podarilo uzavrieť v decembri minulého roka v Paríži. Maroš Šefčovič sa zúčastní na slávnostnom podpise Parížskej klimatickej dohody na základe pozvania generálneho tajomníka OSN Pan Ki-muna, spoločne s holandským ministrom životného prostredia Sharonom Dijksmom, zastupujúcim práve prebiehajúce holandské predsedníctvo v Európskej únii. Podpisom Parížskej dohody potvrdí Šefčovič záväzok Európskej únie naplniť úlohy, ktoré vyplývajú z dosiahnutej globálnej klimatickej dohody, ako aj z rámcovej agendy Európskej únie pre energetiku a klímu do roku 2030.

 • logo_EK SK[4].jpg

  Začiatok celoeurópskej kampane na podporu udržateľnej práce a zdravého starnutia pre všetkých

  18.4.2014

  V Bruseli dnes Európska komisia a Európska agentúra pre bezpečnosť a ochranu zdravia pri práci (EÚ-OSHA) v spolupráci s holandským predsedníctvom EÚ odštartovali dvojročnú celoeurópsku kampaň:Zdravé pracoviská pre všetky vekové skupiny,ktorá je najväčšou svetovou kampaňou v tejto oblasti. Kampaň zameraná na udržateľnú prácu a bezpečnosť a ochranu zdravia na pracoviskách v kontexte starnúcej pracovnej sily je dobrou príležitosťou na pripomenutie, že súčasní mladí pracovníci sú staršími pracovníkmi zajtrajška.

 • mlady europan[6].jpg

  Máme víťazov regionálneho kola súťaže MLADÝ EURÓPAN 2016 konanej v Košiciach

  Včera, 18.4.2016 v dopoludňajších hodinách sa v Košiciach konalo regionálne kolo súťaže MLADÝ EURÓPAN 2016. Súťaže sa zúčastnilo dvanásť košických škôl. 

  Prvenstvo z minulého roku si obhájili študenti z Gymnázia sv. Edity Steinovej v Košiciach, na druhom mieste sa umiestilo družstvo Gymnázia z Alejovej a tretí miesto patrí gymnazistom zo Šrobárky. 

  Víťazom srdečne gratulujeme a  zúčasneným ďakujeme za ich účasť :)

 • pierre_moscovici.jpg

  Komisia predstavila akčný plán na modernizáciu DPH v EÚ

  11.4.2016

  Európska komisia predstavila akčný plán v oblasti DPH, ktorý má pomôcť modernizovať súčasný systém tak, aby bol jednoduchší, lepšie zabezpečený proti podvodom a výhodný pre podniky.

 • logo_EK SK.jpg

  Správy z EÚ: Ako je na tom justícia?

  11.4.2016

  Európska komisia dnes zverejnila porovnávací prehľad EÚ v oblasti justície za rok 2016, ktorý poskytuje komparatívny prehľad efektívnosti, kvality a nezávislosti justičných systémov v členských štátoch EÚ. Cieľom tohto prehľadu je pomôcť vnútroštátnym orgánom v úsilí o zlepšenie ich justičných systémov poskytnutím týchto porovnávacích údajov.

 • flag_of_the_romani_people.png

  Medzinárodný deň Rómov

  8.4.2016

  Rovnosť pred zákonom a nediskriminácia sú základnými hodnotami Európskej únie. Napriek tomu je neznášanlivosť voči Rómom stále veľmi častá po celom svete a v Európe. Vylúčenie, nerovnosť a diskriminácia, ktorej Rómovia naďalej čelia, je v silnom rozpore so základnými hodnotami Únie.

 • den_europy2016.png

  Deň Európy 2016

  06.04.2016

  Presne 9. mája 2016 oslávime Deň Európy v rovnaký deň aký je oficiálny dátum založenia Európskej únie. Nečakajú vás však žiadne oficiality, ale deň plný príjemnej atmosféry a zábavy v spojení s programom, ktorý obohatí nielen databázu vašich zážitkov, ale aj vedomostí o Európskej únii.

 • logo_EK SK[3].jpg

  Komisia predstavila možnosti, ako reformovať spoločný európsky azylový systém a rozvinúť bezpečné a legálne možnosti migrácie do Európy

  6.4.2016

  Európska komisia dnes začala proces reformy spoločného európskeho azylového systému (CEAS), pričom predstavila:

  varianty udržateľného a spravodlivého systému na rozdeľovanie žiadateľov o azyl medzi členské štáty; ďalšiu harmonizáciu azylových postupov a štandardov, aby sa vytvorili rovnaké podmienky v celej Európe a tým sa obmedzili motivačné faktory, ktoré vyvolávajú opatrenia na obmedzenie neregulárneho sekundárneho pohybu, a posilnenie mandátu Európskeho podporného úradu pre azyl (EASO). Komisia zároveň stanovuje opatrenia na zaistenie bezpečných a kvalitne riadených možností legálnej migrácie do Európy

 • marossefcovic_16022016[1].jpg

  Dajte o sebe vedieť investorom

  6.4.2016

  Vývoj vedy priniesol v novom tisícročí technológie, ktoré dramaticky zmenili spôsob, akým komunikujeme, či dochádzame do práce, čo a ako kupujeme, vyrábame -  inými slovami ovplyvnil každú stránku života. 

  Komentár Maroša Šefčoviča, podpredsedu Európskej komisie zodpovedného za energetickú úniu

 • logo_EK SK[2].jpg

  EÚ podporí viac ako 2 300 000 detí zo 42 krajín vzdelávaním v núdzových situáciách

  5.4.2016

  Európska komisia dnes oznámila balík humanitárnej pomoci v hodnote 52 miliónov EUR osobitne zameraný na vzdelávacie projekty pre deti v núdzových situáciách v roku 2016.

 • logo_EK SK.jpg

  Ako bezpečné sú európske cesty?

  1.4.2016

  Zmapovali sme úroveň bezpečnosti cestnej premávky za rok 2015. Z výsledkov vyplýva, že európske cesty sú najbezpečnejšie na svete aj napriek stagnácii v poklese počtu úmrtí na cestách.

 • shutterstock-123618109[1].jpg

  Slovensko je najviac naviazané na obchod v rámci Európskej únie

  1.4.2016

  Podľa najnovšej správy Eurostatu bol pre väčšinu členských štátov EÚ v roku 2015 hlavným dovozným aj vývozným partnerom iný členský štát Únie. Mimo hraníc EÚ boli najväčšími obchodnými partnermi Únie Spojené štáty s objemom 619 miliárd eur (18 percent celkového zahraničného obchodu s tovarom) a Čína (15 percent, 521 miliárd eur).

 • shutterstock-107997179.jpg

  Jednotný digitálny trh – hrozba alebo šanca pre slovenských podnikateľov?

  30.3.2016

  IT Asociácia Slovenska v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku, Ministerstvom hospodárstva a partnermi pripravujú na mesiac apríl v šiestich slovenských mestách sériu podujatí pod názvomDigital Single Market Road Show 2016. Hlavnou témou týchto stretnutí sú príležitosti a ohrozenia, ktoré môžu jednotný digitálny trh Európy a štvrtá priemyselná revolúcia (Smart Industry) priniesť pre slovenské podniky.

 • dsc_0259.jpg

  Seminár pre regionálnych novinárov v Košiciach

  22.03.2016

  V piatok 18. marca sa uskutočnil seminár pre regionálnych novinárov v Košiciach. Informačná kancelária Európskeho parlamentu na tomto už tradičnom podujatí informuje zástupcov médií o aktuálnych témach a výzvach, ktoré riešia poslanci Európskeho parlamentu. Podujatie pripravila Informačná kancelária EP v spolupráci s Regionálnou organizáciou Slovenského syndikátu novinárov v Košiciach.

 • charlemagne2.png

  Európska cena Karola Veľkého pre mládež 2016 pozná národného víťaza

  22.03.2016

  Tohtoročným národným víťazom Európskej ceny Karola Veľkého pre mládež je projekt Visegrad Film Forum -  Medzinárodná vzdelávacia platforma pre začínajúcich filmových profesionálov.

  Viac informácií o Cene Karola Veľkého: www.charlemagneyouthprize.eu

 • europe_direct_logo.jpg

  Pomôžte nám vylepšiť sieť Europe Direct! Zapojte sa do verejného prieskumu!

  22.03.2016

  Máte otázky o EÚ? Vedeli ste, že informácie o EÚ môžete získať aj vo vašom meste, okrese či regióne prostredníctvom informačných centier Europe Direct? Navštívili, alebo kontaktovali ste niekedy takéto informačné centrum?
  Zapojte sa do nášho verejného prieskumu a pomôžte nám vylepšiť sieť Europe Direct. Aj vaše hodnotenie zaváži, aby služby a informácie, ktoré centrá poskytujú, boli pre vás tie najrelevantnejšie.

 • 1[1].jpg

  Zabojovať medziľudskou blízkosťou proti osamelosti v Medzinárodný deň šťastia

  19.03.2016

  Najviac spokojní so svojimi životmi sú obyvatelia severských štátov, najmenšiu satisfakciu pociťujú spomedzi krajín EÚ občania Bulharska. Slovensko je v hornej časti rebríčka. Prieskum o spokojnosti so životnými podmienkami uskutočnil Eurostat pri príležitosti medzinárodného dňa šťastia, ktorý oslavujeme 20. marca.

 • fruit---milk-collage.jpg

  Mlieko a ovocie na školách: Poslanci zvyšujú podporu vzdelávania v oblasti zdravého stravovania

  14.03.2016

  Školáci v celej EÚ budú už čoskoro profitovať z lepšie financovaného programu na podporu konzumácie mliečnych výrobkov, ovocia a zeleniny na školách, ktorý bude klásť väčší dôraz na vzdelávanie v oblasti zdravých stravovacích návykov. Nariadenie, na ktorého znení sa poslanci dohodli s ministrami EÚ v decembri 2015 a ktorého text v utorok schválil Európsky parlament, zlúči v súčasnosti samostatné programy distribúcie ovocia a mlieka a zvýši ich ročný rozpočet z 230 na 250 miliónov eur.

 • dievcatko_web.png

  Podpora rozvojovej pomoci rastie

  Takmer deväť z desiatich občanov EÚ (89 %) vyjadrilo podporu rozvojovej pomoci. Viac ako polovica respondentov tvrdí, že EÚ by mala poskytnúť pomoc na sľúbenej úrovni, a ďalších 16 % tvrdí, že pomoc by sa mala zvýšiť nad rámec toho, čo už bolo sľúbené. Nový prieskum Eurobarometra ukazuje najvyššiu podporu rozvojovej pomoci za posledných 6 rokov

 • 1.jpg

  Medzinárodný deň žien - odstráňme nerovnosti

  Na Slovensku sa využívajú na odstraňovanie znevýhodnenia žien aj prostriedky z európskych fondov. Do roku 2020 by vďaka nim mali pribudnúť tisíce nových miest v jasliach a škôlkach, vo firmách a organizáciách po celej krajine sa zriaďujú detské kútiky, matkám by mali uľahčiť návrat do práce projekty na podporu flexibilnejších foriem zamestnania.

 • bratislava2[2].jpg

  Čo si Slováci myslia o EÚ, zamestnanosti či eure?

  14.03.2016

  Prevažná väčšina Slovákov sa cíti byť európskymi občanmi, cenia si úspechy európskej integrácie a majú záujem dozvedieť sa viac o EÚ. Za najpozitívnejší výsledok Európskej únie považujú Slováci voľný pohyb osôb, tovarov a služieb v rámci EÚ.

 • logo_EK SK.jpg

  Rastie podpora rozvojovej pomoci

  02.03.2016

  Nový prieskum Eurobarometra ukazuje najvyššiu podporu rozvojovej pomoci za posledných 6 rokov. Takmer 9 z desiatich (89%) občanov EÚ vyjadrilo podporu rozvojovej pomoci. Viac ako polovica respondentov tvrdí, že EÚ by mala poskytnúť pomoc na sľúbenej úrovni, a ďalších 16 % tvrdí, že pomoc by sa mala zvýšiť nad rámec toho, čo už bolo sľúbené.

 • logo_EK SK.jpg

  Európsky semester 2016: Komisia uverejnila správy o jednotlivých krajinách

  29.02.2016  

  Európska komisia dnes uverejnila svoju každoročnú analýzu hospodárskych a sociálnych výziev v členských štátoch EÚ, tzv. správy o jednotlivých krajinách.  Správy sú nástrojomeurópskeho semestra na koordináciu hospodárskej politiky, na základe ktorého sa monitorujú reformy v oblasti príslušných politík a včas sa poukazuje na výzvy, ktoré by členské štáty mali riešiť.

 • Logo JPEG.jpg

  Slovensko má logo pre historicky prvé predsedníctvo v Rade EÚ

  24.2.2016

  V pondelok večer spoznala verejnosť logo, ktorým sa bude Slovensko prezentovať počas historicky prvého predsedníctva v Rade Európskej únie v druhom polroku 2016. Logo bolo predstavené počas podujatia s názvom „Európa na Slovensku“ v historickej budove Slovenského národného divadla, ktoré zorganizovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR. 

 • mince.jpg

  Spory s obchodníkmi môžete vyriešiť rýchlo a bezplatne

  20.02.2016

  Spotrebitelia, ktorí nie sú spokojní s kvalitou dodaného tovaru či služby a ktorým obchodník odmieta uznať nárok na odškodnenie, môžu po novom požiadať nestranné organizácie o pomoc aj cez internet. Tie vo väčšine prípadov sprostredkujú dohodu do 90 dní.

  Komentár Dušana Chreneka

 • marossefcovic_16022016.jpg

  Ako zaistíme energetickú bezpečnosť?

  20.02.2016

  Európska komisia prijala  16. februára 2016 niekoľko opatrení, ktoré prispejú k zaisteniu  bezpečnosti dodávok energie v Európskej únii. 

 • uk-referendum_cameron-v-ep.jpg

  Briti v EÚ: Parlament urobí všetko pre dosiahnutie kompromisu, tvrdí Martin Schulz

  20.02.2016

  EP urobí všetko pre dosiahnutie kompromisu ohľadne členstva Spojeného kráľovstva v EÚ, povedal dnes predseda Martin Schulz. Varoval však, že tu nemožno zaručiť žiadny výsledok. Vyhlásil to krátko potom, ako britský premiér David Cameron diskutoval o pozícii EP s vedúcimi poslancami. Cameron do Parlamentu zavítal ešte pred štvrtkovým summitom, počas ktorého sa hlavy európskych štátov budú snažiť o dosiahnutie dohody. Summitu sa zúčastní i Martin Schulz a to so zámerom obhájiť postoj Parlamentu.

 • istock-11932986.jpg

  Nové investície pomôžu firmám oživiť ekonomiku

  16.2. 2016

  Investičný plán pre Európu, jedna z priorít Európskej komisie, má za úlohu pomôcť preklenúť váhavosť súkromného sektora viac investovať. Junckerov plán chce dosiahnuť, aby sa firmy odvážili ísť do nových perspektívnych projektov, ktoré zvyšujú ich konkurencieschopnosť a prinášajú nové pracovné miesta. Prinášame vám návod, ako môžu súkromné firmy využiť všetky finančné nástroje investičného balíčka.

 • foto1.jpg

  JuniorTEXT

  13.02.2016

  Súťaž JuniorText je určená mladým ľuďom, žiakom základných škôl a študentom stredných škôl s neukončeným stredoškolským vzdelaním, ktorí sa zaujímajú o internet a zároveň radi píšu. Pre úspech je dôležité nielen vedieť napísať zaujímavý a výstižný text, ale aj preukázať rozhľad v oblasti internetu a informačných technológii.

 • 112_cover.png

  11. február, Európsky deň tiesňového čísla 112

  9.2.2016

  Európsky deň čísla 112 si 11. februára pripomíname z iniciatívy Európskeho parlamentu už od roku 2009

 • kids.jpg

  Aj chudobné deti nás raz budú živiť

  9.2.2016

  Každé piate dieťa u nás stále žije v chudobe. Zo skúsenosti vieme, že týmto deťom sa spravidla horšie darí v škole či neskôr na trhu práce. Pritom aj od ich schopností bude už o pár rokov závisieť celá spoločnosť. 

  Komentár Dušana Chreneka

 • sviecky.jpg

  10 udalostí, ktoré v roku 2015 zmenili Európu

  05.01.2016

  Uplynulý rok bol nepochybne jedným z najťažších rokov v histórii Európskej únie. Na jednej strane sme zaznamenali oživenie ekonomiky, úspešný štart Junckerovho investičného plánu, Energetickej únie, Jednotného digitálneho trhu, ako aj dôležité celosvetové dohody o udržateľnom rozvoji a klimatických zmenách. Na druhej strane za hranicami Únie pokračovali ozbrojené konflikty, ktorých dôsledky sa prejavili aj vo vnútri Únie. Ktorých desať udalostí uplynulého roka možno z európskeho pohľadu považovať za najdôležitejšie?

  Komentár Dušana Chreneka